Beautiful Fife Gardens 2013 Winners

1 – Flower (Formal)

Area 1 – Ballingry, Lochore, Crosshill, Glencraig, Lochgelly & Lumphinnans

Silver – John Hunter – Lochgelly

Area 2 – Kelty, Cowdenbeath, Hill of Beath & Crossgates

Silver – Ann Somerville- Cowdenbeath

Area 4 – Dunfermline Area

Silver – James O’Rourke – Dunfermline

Area 5 – West Fife Villages & Kincardine

Silver – Phil McIntyre – Kincardine

Area 6 – Burntisland, Kinghorn, Auchertool, Kinglassie & Cardenden

Bronze – Sylvia MacKenzie – Burntisland

Area 7 – Markinch, Star, Leslie, Coaltown of Balgonie, Milton of Balgonie & Thornton

Silver – Joe Murphy – Thornton

Area 8 – Glenrothes

Silver – John Flockhart – Glenrothes

Area 9 – Kirkcaldy

Bronze – George Mathieson – Kirkcaldy

Area 10 – Levenmouth Area

Silver – Elizabeth Keddie – Leven

Area 12 – Taybridge Area

Silver – Steven Bremmer – Tayport

Area 13 – Howe of Fife

Gold – Anita & Micheal Adams – Freuchie

Area 14 – St Andrews Area

Silver – Mrs Beverly MacInnis – St Andrews

 

2 – Flower (Landscaped)

Area 2 – Kelty, Cowdenbeath, Hill of Beath & Crossgates

Silver – Donald Meiklem – Kelty

Area 3 – Dalgety Bay, Aberdour, Inverkeithing, Hillend & North Queensferry

Gold – Alan Henderson – Inverkeithing

Area 4 – Dunfermline Area

Gold – Eddy Thomson – Dunfermline

Area 5 – West Fife Villages & Kincardine

Silver – Phyllis Davie – Cairneyhill

Area 6 – Burntisland, Kinghorn, Auchertool, Kinglassie & Cardenden

Silver – Bill Beveridge – Cardenden

Area 8 – Glenrothes

Gold – Dr Robert Grant – Glenrothes

Area 9 – Kirkcaldy

Silver – Alexander Taylor – Kirkcaldy

Area 11 – Cupar Area

Silver – Pamela Arnold – Cupar

Area 13 – Howe of Fife

Silver – Hamish Sutherland – Giffordtown

Area 14 – St Andrews Area

Silver – Bob Herd – St Andrews

Area 15 – East Neuk

Bronze – John Freeman – Lower Largo

 

3 – Mixed (Flower/Vegetable/Container)

Area 3 – Dalgety Bay, Aberdour, Inverkeithing, Hillend & North Queensferry

Silver – Margaret Pearson – Dalgety Bay

Area 4 – Dunfermline Area

Silver – Elaine MacLeod – Dunfermline

Area 7 – Markinch, Star, Leslie, Coaltown of Balgonie, Milton of Balgonie & Thornton

Silver – Ralph Barclay – Thornton

Area 8 – Glenrothes

Silver – Vivienne Deas – Glenrothes

Area 9 – Kirkcaldy

Silver – John Finlayson – Kirkcaldy

Area 10 – Levenmouth Area

Silver – Peter Newlands – Methil

Area 11 – Cupar Area

Silver – Donald Ellis – Springfield

Area 13 – Howe of Fife

Silver – David Drummond – Freuchie

Area 14 – St Andrews Area

Silver – Ron Moscrop – Leuchars

Area 15 – East Neuk

Silver – William Richardson – Anstruther

 

4 РVegetable 

Area 1 – Ballingry, Lochore, Crosshill, Glencraig, Lochgelly & Lumphinnans

Bronze – Jim O’Hara – Lochgelly

Area 2 – Kelty, Cowdenbeath, Hill of Beath & Crossgates

Bronze – William McCaffery – Cowdenbeath

Area 3 – Dalgety Bay, Aberdour, Inverkeithing, Hillend & North Queensferry

Gold – Jim Thomson – Dalgety Bay

Area 4 –¬†Dunfermline Area

Silver – Robert Todd – Dunfermline

Area 7 – Markinch, Star, Leslie, Coaltown of Balgonie, Milton of Balgonie & Thornton

Silver – Peter Penman – Coaltwon of Balgonie

Area 8 – Glenrothes

Bronze – Emma Mackay – Glenrothes

Area 9 – Kirkcaldy

Bronze – Ruby Quinn – Kirkcaldy

Area 10 – Levenmouth Area

Gold – Graham Webster – Baintown

Area 14 – St Andrews Area

Gold – William Loudon – Guardbridge

 

5 – Hanging Basket/Container

Area 2 – Kelty, Cowdenbeath, Hill of Beath & Crossgates

Gold – George Henderson – Kelty

Area 3 – Dalgety Bay, Aberdour, Inverkeithing, Hillend & North Queensferry

Silver – Margaret Morgan – Inverkeithing

Area 4 – Dunfermline Area

Silver – Helen Cunningham – Dunfermline

Area 5 – West Fife Villages & Kincardine

Silver – Patricia McPake – Kincardine

Area 6 – Burntisland, Kinghorn, Auchertool, Kinglassie & Cardenden

Silver – David Henderson – Burntisland

Area 7 – Markinch, Star, Leslie, Coaltown of Balgonie, Milton of Balgonie & Thornton

Gold – Frank & Vera West – Thornton

Area 8 – Glenrothes

Gold – Helen Thomson – Glenrothes

Area 10 – Levenmouth Area

Gold – William Kinnes – Leven

Area 11 – Cupar Area

Gold – Celia Sutherland – Giffordtown

Area 14 – St Andrews Area

Gold – Hamish Matheson – St Andrews

Area 15 – East Neuk

Gold – John Low – Anstruther

 

Fife Wide Winners

1- Flower (Formal)

Anita & Micheal Adams – Freuchie

2 – Flower (Landscaped)

Eddy Thomson – Dunfermline

3 – Mixed (Flower/Vegetable/Container)

William Richardson – Anstruther

4 – Vegetable

Jim Thomson – Dalgety Bay

5 – Hanging Basket/Container

George Henderson – Kelty